reklama

Diskriminácia, alebo naozaj hľadajú vhodného uchádzača?

Mnohí krajania a iní cudzinci tvrdia, že si v Británii nevedia nájsť lepšiu robotu práve kôli  národnosti. V poslednom čase bol veľký rozruchu o predsudkoch, najmä voči cudzincom spoza hraníc EU alebo z krajín na jej ekonomickom okraji. Je pravda, že väčšina prisťahovalcov s Ázie a Afriky naozaj vykonáva „podradnejšie“ práce, ktoré by som však nenazval diskriminácia, skôr ekonomické vyhliadky do budúcnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Vo všeobecnosti je miera nezamestnanosti vo Veľkej Británii momentálne vyššia ako všeobecne tolerovaný priemer. A nie len medzi cudzincami. Koncom Novembra som počúval debatu na BBC, kde sa mladých ľudí na ulici pýtali ako sú na tom s prácou. Väčšina z nich potvrdila, že ani Briti s diplomom nevedia uspieť na trhu práce. Pravdepodobne im chýbajú zručnosti a skúsenosti potrebné na dnešný vývoj na trhoch. Denník Metro 28 Novembra napísal, že „Back to work scheme“ (schéma ktorá má zvýšiť adaptabilitu jednotlivcov na trhu práce prostredníctvom rekvalifikácie) pomohla iba jednému z 25 uchádzačov. Ak by boli ponechaní sami na seba, prácu by našli piati – tvrdia kritici. Môžem len odhadovať, či by som mal lepší „job“ ako držiteľ britského pasu a diplomu, no disponoval súčasnou úrovňou inteligencie a talentu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mnohých prípadoch pri hľadaní práce rozhodujú schopnosti a predpoklady, nie národnosť. Zamestnávatelia hľadajúci vhodného uchádzača vedia, že imigranti prispievali k rozvoju Británie celé storočia. Aj keď tam môže byť určitá preferencia domácich, aj cudzinec s relevantnými skúsenosťami, inteligenciou a zručnosťami sa môže dostať cez užší výber. Musí však disponovať nie len dobrou úrovňou angličtiny, ale aj preukázať osvojenie si britskej kultúry a pracovnej morálky.

Ak by boli postoje voči imigrantom naozaj také zlé, prečo by potom toľko ľudí stále cestovalo za prácou do Británie? Áno, v mnohých prípadoch sú motivovaní lepšou sociálnou starostlivosťou a pracovnými podmienkami, čo potvrdzuje aj vysoký počet obetí pri nedávnom požiari továrne v Bangladéši. Prekážky vznikajú kvôli narastajúcemu počtu migrantov zapletených do pašovania a iných foriem kriminality, zneužívajúc britskú pohostinnosť. Vláda sa snaží adresovať tento problém a prísť s imigračnou politikou ktorá neuškodí študentom a pracujúcim, ale zamedzí vstup výtržníkom.

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu