reklama

Prečo je kreativita ako nádrž s čokoládou?

Informácie pre konkrétnu pracovnú úlohu väčšinou nájdeme na jednom mieste, ale informácie na kreatívnu úlohu (napríklad napísať článok) môžu byť rozptýlené všade naokolo. Avšak, nie je jednoduché sa k nim dostať, pretože intenzívne „vŕtanie“ naruší okolité prostredie a môže znehodnotiť náš zdroj. Navyše, kvantita znižuje vzácnosť zdroja. Keď ste smädný, tak za jeden pohár vody by ste dali aj milión. No koľko by ste dali za druhý, tretí, desiaty...?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak raz nájdete jednu zaujímavú vec, na ktorej sa oplatí pracovať, sústreďte na ňu všetku kreativitu. Počas práce sa na ňu začnú nabaľovať ďalšie informácie bez toho, aby ste museli vyvinúť ďalšie úsilie. No ak sa len prehrabávate v knihe hore-dole s cieľom nájsť nejaké informácie, budete nimi presýtení a neschopní ich dôkladne spracovať. Často má najkreatívnejší nápad ten, kto o veci nevie skoro nič...

Obrázok blogu
(zdroj: bbc.co,uk)

Predstavte si, že vám niekto dá plnú šálku čokolády. Vychutnáte si ju a navyše kvalitná čokoláda podporuje myslenie. Ak však máme k dispozícii plnú nádrž, sme vystavený pokušeniu prejesť sa a zanevrieť na čokoládu po zvyšok dňa. Dnes som na Twitteri narazil na zaujímavý príbeh, sýrsky utečenec sa snažil prekročiť hranicu medzi Francúzskom a Anglickom ukrytý v kamióne s čokoládou. Takmer sa utopil v nádrži. Podobnému problému často čelíme aj my, keď si naberieme viac zdrojov, ako dokážeme spracovať. Hlavne pri kreatívnej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

David Rock vo svojej knihe Your Brain at Work  píše, že čím viac vecí má človek na rozume, tým ho to stojí viac energie. Preto príbeh o utečencovi stačí v takejto forme. Ak by som začal uvádzať ďalšie detaily o jeho osude, musel by som uvažovať v širších súvislostiach, zvažovať, ktorá informácia je podstatná a článok by som presýtil. Podobne, ako keď ponuka na trhu s ropou prevýši dopyt.

Ropa je popri utečencoch ďalšia globálna téma. Po druhej svetovej vojne však stúpol význam bridlicového plynu, keď nové technológie uľahčili jeho ťažbu. Dnes mnohí experti predpovedajú, že by raz mohol nahradiť ropu, zásoby ktorej odhadujú len na niekoľko desaťročí. Navyše, najväčšie zásoby bridlicového plynu sú v USA a Číne a ak by ho využívali efektívne, poskytlo by im to geopolitickú výhodu nad Ruskom a krajinami Perzského zálivu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možno o 20 – 30 rokov bridlicový plyn naozaj nahradí ropu a možno ukončí niekoľko vojnových konfliktov (aj keď je veľká pravdepodobnosť, že ďalšie začne, Čína sa už údajne vyzbrojuje...). Ak sa to však s ťažbou preženie – na úkor životného prostredia; bude ho na trhu priveľa, dopyt klesne a to sa prejaví na poklese cien – podobne, ako tomu je teraz s ropou. Môže sa stať, že zisk nepokryje ani náklady na ťažbu a krajiny doplatia na vlastnú snahu. To isté sa môže stať aj tomu, kto sa snaží byť príliš kreatívny namiesto toho, aby sústredil maximum kreativity do jednej myšlienky. 

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu