Budú Dáni kupovať chlieb na Slovensku?

Autor: Erik Rédli | 26.6.2012 o 17:06 | Karma článku: 8,79 | Prečítané:  2565x

Každý sa sťažuje, že na Slovensku sú nízke platy. Je to však relatívne, plat sa síce posudzuje iba podľa výslednej sumy na páske, ale rozhodujúce je čo si človek za tie peniaze môže dovoliť na mieste kde žije. Inými slovami, akú hodnotu majú tie peniaze v porovnaní s inými štátmi. Dovoľujem si povedať, že 80% svetovej populácie zarobí v konečnom dôsledku menej ako priemerný Slovák, ak berieme do úvahy hodnotu peňazí. Iste, hrubé platy sú inde vyššie, ale sú tam aj vyššie náklady. Priemerný plat na Slovensku je 803 eur v hrubom. (Je to tiež skreslené číslo, ale beriem to tak, že skreslené bude aj u referenčnej krajiny). V čistom je to 635 eur.

 

Pre porovnanie som si zobral Dánsko, mám rád túto krajinu. Priemerný plat je tam 4,047 € mesačne v hrubom. Avšak, v čistom, po zdanení,  to vychádza na 2,390 €. (podľa Wikipédie). Životná úroveň v Dánsku je jedna z najvyšších v Európe. Ale, všetka tá starostlivosť je krytá vďaka prjímom z daní, ktoré sú tiež jedny z najvyšších na svete. Sadzba dane z prijímu sa pohybuje na úrovni 42,9 – 63%. U niektorých ľudí môže po zahrnutí rôznych poplatkov dosiahnuť až 70%.  Na Slovensku máme dane na úrovni 19%.

Ako porovnanie hodnoty peňazí som použil obyčajný chlieb. Na Slovensku stojí kilový chlieb okolo 1 euro. Na internete som našiel cenu za 500g chlieb v Dánsku 2,39 eur. Na kilový chlieb to vychádza 4,78 eur. Poďme teraz počítať. Priemernému Slovákovi ostane čistý plat 635 eur. Za to si môže dovoliť 635 chlebov za 1 euro. Dánovi ostane 2 390 eur. Môže si za to kúpiť 500 kilových chlebov. O 135 menej ako Slovák. Čiže nie množstvo, ale hodnota peňazí rozhoduje.

 

Samozrejme, uviesť jeden konkrétny príklad môže (musí) byť skreslujúce. Chcel som ním len naznačiť, že podobné paralely medzi Slovenskom a inými krajinami určite existujú, aj keď ich overenie by vyžadovalo náročnejší výskum. Okrem toho, sú tam iné faktory, ktoré treba brať do úvahy, napríklad kvalita samotného výrobku. No myslím si, že porovnanie ceny základnej potraviny ako dôvod na zamyslenie sa nad skutočnou hodnotou peňazí splnilo svoj účel.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?