Big Benu odzvonilo, škoda...

Autor: Erik Rédli | 28.6.2012 o 14:16 | (upravené 25.12.2014 o 20:28) Karma článku: 4,97 | Prečítané:  1409x

Nedávno médiami preletela správa, že sa Briti rozhodli premenovať Big Ben. Na počesť 60-teho výročia kráľovnej Alžbety sa bude volať veža Alžbety II. Je to výsledok iniciatívy niekoľkých poslancov, ktorú odobril aj premiér David Cameron. Aj napriek svojej dlhej vláde, nemyslím si, že by jej pamiatka mala ochudobniť jednu z hlavných atrakcii Londýna. Big Ben, aliterácia asociujúca londýnske nárečie “Cockney”, už len znie dobre a je ľahko zapamätateľná aj pre cudzincov.

 

     Skutočný názov veže bol Hodinová veža Westminsterského Paláca - "Clock Tower", každý ju však pozná ako Big Ben, podľa zvonu, ktorý sa v nej nachádza. Svoje meno dostal v 19-tom storočí, po Sirovi Benjaminnovi Hallovi, britskom staviteľovi a politikovi. Beg Ben ukazuje presný čas už od roku 1859, neprestal ani počas druhej svetovej vojny. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou odpočítavania nového roka, a najznámejšou turistickou atrakciou. Minule som sa žiakov na hodine pýtal, že kde žije angická kráľovná, Dostal som odpoveď “Big Ben”…

         V 19-tom storočí sa objavili návrhy pomenovať vežu po kráľovnej Viktórii. Jej vláda zanechala hmatateľné stopy, hlavne na britskom koloniálnom rozvoji, pretože v tom čase mal ešte panovník väčšiu moc. Dnes je jeho úloha viac-menej len reprezentatívna. Ani Alžbeta sa do histórie nezapísala žiadnymi významnými politickými rozhodnutiami. Bezpochyby je to významná osobnosť, tichý svedok vývoja v britskej spoločnosti už vyše 60 rokov, a akési stelesnenie upadajúceho pojmu monarchia. Zaslúži si úctu, za to že vždy javila záujem o svojich poddaných a snažila sa dávať dobrý príklad, no aj tak je hlavne kráľovnou britov a Commonwealthu. Vynára sa celý zástup britských osobností, ktoré priniesli významné ekonomické, politické alebo kultúrne zmeny pre celý svet. No ja by som nesúhlasil ani s Churchillovou vežou, Newtonovou vežou, a ani s vežou Horatia Nelsona. Big Ben spájal celý svet s Londýnom práve pre jeho neangažovanosť. Žiadne referencie na politický alebo kultúrny život. Bol to proste Big Ben, každý ho poznal podľa mena, vlastne nikdy nemal. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?