Michelangelo namaľoval poslednú večeru..

Autor: Erik Rédli | 6.7.2012 o 12:06 | (upravené 25.12.2014 o 13:51) Karma článku: 7,06 | Prečítané:  1273x

Dnes som čítal v novinách, že talianskyiodborníci objavili asi 100 malieb Caravaggia, pochádzajúcich z jeho rannej tvorby. Caravaggia, alebo jeho dielo, si často mýlime s ďalšími dvoma oveľa známejšími renesančnými umelcami, Leonardom a Michelangelom. No málokto vie, že Caravaggio bol tiež Michelangelo a dokonca, že namaľoval aj "Poslednú večeru".

     Ako som už spomenul, Michelangelo Merisi da Caravaggio možno upadol do zabudnutia aj pre svojme krstné meno. Jedým z jeho naznámejších diel je „Víťazný Amor“. Keď však ľudia počujú, že zo namaľoval nejaký Michelangelo, hneď si predstavia toho slávnejšieho, jeho sochu Dávida a fresky v Sixtínskej kaplnke. Spomímaný Michelagelo Buonarotti bol typickým predstaviteľom manierizmu, zatiaľ čo Caravaggio sa už začal uberať novým smerom. Ako jeden z posledných zobrazoval ešte náboženské výjavy, no jeho postavy už mali realistickejšie črty. Navyše,  začal využívať techniku šerosvitu, ktorá ovplyvnila neskorších barokových maliarov, medzi inými aj Rubensa a Rembranta.

     Caravaggia, alebo jeho dielo si mýlia aj s ďalším renesančným umelcom. Ak sa niekoho spýtate, že kto namaľoval Poslednú večeru, odpoveď je Leonardo da Vinci. Je to v podstate pravda, jeho svetoznámy obraz sa tak naozaj volá. No v skutočnosti to nebola jediná posledná večera. Biblická tematika bola v tom čase stále populárna a niektoré výjavy boli zobrazené nespočetne veľa krát.

A málokto vie, že po Ježišovej smrti sa dvaja z jeho učenníkov vybrali do dediny Emauzy, neďaleko Jeruzalema. (Ježiš mal oveľa viac učenníkov a nasledovateľov ako tých 12 vyvolených.) Pridal sa k nim neznámy pocestný. V skutočnosti to bol zmŕtvychvstalý Ježiš, zamaskovaný ako pútnik. Zhovárali sa a večer spolu zasadli k stolu. Tam Ježiš znova lámal chlieb, ako na Leonardovom obraze. Tým vlastne posilnil úkon, ktorý je dodnes súčasťou každej omše. Vtedy učenníci Ježiša spoznali, no on zmizol.  Caravaggiov obraz Večera v Emauzách zobrazuje túto skutočne poslednú večeru.

 

Caravaggio namaľoval dokonca dve verzie Poslednej večere. Jedna je vystavená v Národnej Galérii v Londýne a naozaj stojí za zo si ju pozrieť. Druhá, tá poslednejšia,  je v Miláne. Všeobecne je považovaná za menej vydarenú, reflektujúcu Caravaggiovo ťažké obdobie. Údajne sa musel skrývať, lebo bol zapletený do vraždy. Preto aj ušiel na Sicílu a nekôr do Neapola. Zomrel pomerne mladý, vo veku 38 rokov v roku 1610.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?