Dajme deťom príklad, aby ďalšie OH boli lepšie.

Autor: Erik Rédli | 20.8.2012 o 15:08 | (upravené 24.1.2015 o 19:27) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  490x

V poslednej dobe sa vedie veľa debát ohľadom našej účasti na olympiáde v Londýne. Zaujímam sa o šport a zdravý životný štýl, preto som sa rozhodol prispieť svojou troškou. Nejdem rozoberať financovanie športu a ani podobné administratívne záležitosti, aj keď aj oni sa určite podieľajú na našich výsledkoch. No jeden z najzákladnejších problémov je celkový prístup ľudí k športu a telesnej výchove. Ako bývalý učiteľ a osobný tréner môžem pripojiť pár pozorovaní o klesajúcom záujme ľudí o pohybové aktivity ako také.

Základom je pozitívny vzťah k danej činnosti, v tomto pripade športovej aktivite. Hovorím teraz najmä o deťoch, u ktorých ešte prevláda tento motivačný faktor. Podchytenie tejto vekovej kategórie je najdôležitejšie, lebo talent treba rozvíjať od útleho veku. Žiaľ, tento pozitívny vzťah sa v poslednej dobe vytráca, záujem klesá. Pred pár rokmi boli napríklad ihriská v okolí môjho paneláku plné detí. Pamätám si, že “futbalisti” sa hádali s “hokejistami” o ihrisko. Dnes je to ihrisko prázdne, plot otrhaný. Občas tam chalani skúšajú triky so skateboardom, inak nič, len ľudia, ktorí venčia panelákové psy.

Podobné je to aj so školskou telesnou výchovou. Deti to berú na ľahkú váhu, nosia si z domu ospravedlnenky a rodičia ich v tom podporujú. Mladí potom nemajú všeobecnú kondíciu, ktorá je základom pre ďalší športový rozvoj. Navyše, upadajúca kondícia jednotlivcov sa prejavuje na vývoji celej spoločnosti. Naši predkovia boli oveľa zdatnejší, lebo sa museli všade presúvať pešo, pracovali rukami a nemali toľko lákadiel.

Druhá vec, čo žiakov priláka k športu, je príklad rodičov. Dieťa napodobňuje činnosť ľudí z bezprostredného okolia. No aj u nich niekedy prevláda nechuť a pohodlnosť, pozorujem to napríklad vo fitnesscentrách. Niektorí ľudia  ako keby očakávali, že prídu medzi nablýskané stroje, odcvičia pár sérii, vypijú iontový nápoj a výsledok sa dostaví. Bez prílišnej námahy. No takto to nefunguje. Podstatou sú fyziologické zmeny v tele v dôsledku tréningu, bez ohľadu na to, kde ich dosiahnem. Cvičiť sa dá aj doma s minimálnym vybavením.

Nehovorím, že zlepšením prístupu k športu sa situácia zlepší natoľko, že sa medaily len tak posypú, ale je to možnosť, ako začať. Základ úspechu je prístup spoločnosti k danej aktivite. Nemôžeme predsa uspieť v niečom, čomu neprikladáme váhu, čo je nám ľahostajné. Určite sa veľa povaľačov nájde aj v USA, ktorý to v Londýne vyhrali počtom medailí. No takisto je tam aj veľa ľudí, ktorí to berú vážne a makajú. My sme malá krajina, a preto im, čo sa týka potenciálu, nemôžeme konkurovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?