Plávanie do práce v centre Londýna

Autor: Erik Rédli | 1.11.2012 o 12:31 | (upravené 1.11.2012 o 12:52) Karma článku: 5,44 | Prečítané:  902x

Včera som navštívil jedno z centier svetového biznisu – Canary Wharf v Londýne. Je to tam plné vysokých budov, uponáhľaných biznismenov, drahých obchodov a reštaurácii. Celý komplex je pretkaný kanálmi, ktoré v minulosti tvorili jeden z najväčších prístavov na svete. Dnes už len poskytujú miesto na oddych a čerstvý vzduch cez obednú prestávku. Avšak z času na čas môžete zazrieť plavca ako krauluje smerom k brehu. O chvíľu už lezie hore po rebríku, prezlieka sa z neoprénu do obleku a mizne v útrobách budovy. Situácia pripomínajúca filmy s Jamesom Bondon.     Preňho to však nebolo o nič nezvyčajnejšie ako vystúpiť z autobusu, alebo metra. Pre nadšencov fitness efektívny spôsob ako vtesnať pohybovú aktivitu do pracovného dňa.

 

Sledujúc olympijský triatlon v Hyde Parku niekto dostal nápad, že prečo by sa to nemohlo realizovať aj v Temži. Plávanie je všestranná pohybová aktivita – vec ktorú mnoho ľudí nedokáže zahrnúť do svojho životného štýlu. Väčšinu dňa strávia v robote a zvyšok zaberie cestovanie. A vtedy sa zrodil nápad ako spojiť príjemné s užitočným, alebo užitočné s nevyhnutným. Neskôr celú myšlienku rozvinuli ľudia z Y/N Studios. Časť Regents kanálu medzi Little Venice a Limehouse za zmenila na LidoLine, plaveckú trať do roboty. Predtým bol kanál využívaný na nákladnú dopravu. Dnes Londýnčanom ponúka ďalšiu ekologickú alternatívu cestovania popri Borisových bicykloch, taktiež užitočnú pre zdravie.

Štúdie zistili, že plávanie môže posúvať priemernú dĺžku života smerom nahor. Je to druh cvičenia, ktoré zapája všetky svaly. Vďaka vztlakovej sile vody však príliš nezaťažuje kĺby. Ako všetky aeróbne aktivity zvyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje krvný obeh. Okrem toho je unikátne pri prevencii chorôb vďaka otužovaniu organizmu, najmä v chladných mesiacoch pred hokejovou sezónonu.

Aby zabezpečili čistotu vody miestne samosprávy zaviedli filtračný systém, aký používajú aj na rieke Hudson v New Yorku. (Mnohí New Yorčania sú v týchto dňoch nútený plávať aj proti svojej vôli.) Vo vode sú umiestnené nádrže, ktoré okrem filtrácie plnia aj funkciu bójí, držiac lode ďalej od plavcov. Prezliecť sa môžete na staniciach pozdĺž rieky. V lete sú k dispozícii aj ležadlá, v zime sa zase kanál zmení na klzisko. Raz som čítal, že zamestnanci v google hrajú in-line hokej. Som zvedavý, či niekoho napadne hrať ľadový hokej na Temži. Možno nejakých kanadských biznismenov.

Pre niekoho by plávanie do roboty mohlo znieť ako úplne bláznivá myšlienka. Najmä vo veľkomeste ako je Londýn. No práve veľkomesto často ponúka možnosti aké by inde považovali za nezvyčajné. Navyše, táto je ekologicky priaznivá a prospešná pre zdravie. Koniec-koncov, naši predkovia boli nútení naučiť sa plávať aby prekonali prírodné prekážky pri love – čo bola vlastne ich práca. Ja by som sa rád vydal po ich stopách. V lete ten kanál určite vyskúšam. V zime by som si radšej zahral hokej, aj keď som tu ešte v žiadnom športe nevidel hokejku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?