Futbalové tričká - zrkadlo spoločnosti.

Autor: Erik Rédli | 2.7.2014 o 13:37 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  764x

Anglické a španielske futbalové tričko vo výpredaji v predajni v Bratislave, ukážka toho, aký veľký biznis je futbal. Čim populárnejší team – tým drahšie tričko. Závisí to od momentálnej popularity a preto tie náhle zľavy. Dobre to vidno na obrázku s holandskou a anglickou polokošeľou. Okrem popularity rozhoduje aj kúpna sila. Tieto dva faktory najviac ovplyňujú konanie ľudí. 

     Futbalové MS nahrávajú obchodom  nápady na marketingové stratégie. V princípe je jedno, či sa vyrobí oranžové alebo biele tričko, náklady sú rovnaké. Som zvedavý, či by pýtali za čierno-oranžové viac, aj keby tam neboli logá krajín.  Okrem popularity na to vplýva aj kúpna sila teamu – koľko peňazí si môže dovoliť minúť. Keď som robil v SportsDirecte v Londýne, tak nová séria dresov Barcelony bola po 50 libier, Liverpool, ktorý sa pohyboval naspodku tabuľky bol vo výpredaji po 20. (Ja som si kúpil Liverpool, čiže to tričko som mal už predtým, ako sa im začalo dariť!!)

     Včera sa objavili obvinenia, že skupina futbalistov Kamerunu – nazvali ich 7 skazených jabĺk (7 bad apples) - predávala zápasy priamo na Majstrovstvách Sveta. Týka sa to najmä zápasu s Chorvátskom, keď prehrali 0:4 a jeden z nich bol dokonca vylúčený.  Asi pred rokom sa na Slovensku prevalil škandál s predávaním zápasov, do ktorého boli zatiahnutý aj pomerne známy futbalisti. Kluby majú finančné ťažkosti, ich tričká sa slabo predávajú, a platy hráčov meškajú. To sa stalo aj Kamerunu, hráči odmietali odletieť do Brazílie, kým nebudú mať výplaty na účte. Niektorí sa asi rozhodli privyrobiť si.

     Podľa The Independent, má futbal v Kamerune slabú organizačnú štruktúru a prácu s mladými hráčmi. Navyše v ňom je silná korupcia. Samuel Eto'o prišiel do Španielska v 17-tich a musel sa na začiatku naučiť disciplíne a organizácii. Vychovali si ho Európske kluby. Keby boli prostriedky, mohol dospieť doma a na tričkách by zarobil Kamerun.  Mohol by potom vyplatiť hráčov a nemuseli by si privyrábať. Neobhajujem ich, ale pozrime sa na to zo strany hráča. V Európe sa vypracoval na určitý štandard kvality, z ktorého nemôže upustiť ani v reprezentácii. Je logické, že za to niečo chce. Veď keby sa v Brazílii zranil, nedajbože dlhodobo, tak európsky klub môže povolať na jeho miesto odchovanca a hráč sa ocitol bez práce a bez platu. Podobe ako vysoký dopyt po práci a dlhodobá PN-ka.

      Niekoľkokrát sa mi osvedčilo prirovnanie, že futbal odzrkadľuje vývoj ľudskej spoločnosti. Systémy (herné aj politické) prichádzajú a padajú...môžem to rozšíriť na zrkadlo nerovnomerného rozdelenia príjmov a bohatstva vo svete.

@ErikRedli                            #erikbrazil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?