MS: Latinská revolúcia s európskym víťazom.

Autor: Erik Rédli | 14.7.2014 o 21:09 | Karma článku: 2,14 | Prečítané:  706x

Majstrovstvá sveta sa skončili, je čas trofejí. Messi sa stal najlepším hráčom, ale komentátor práve vyhlásil, že Diego Maradona je stále kráľ. Pred časom aj vyzeral ako Budha. Znova sa vo futbale odzrkadlil vývoj vo svete. Hoci ekonomiky v Južnej Amerike rastú rýchlo, v reálnych číslach  stále dominuje Európa. A aj keď niektoré krajiny padnú, stále sa môžu spoľahnúť na pomoc Nemecka.

Majstrovstvá sveta potvrdili, že ľudstvo upadá po stránke telesnej zdatnosti a odolnosti. Deti si nosia iontové nápoje na 45-minútovú hodinu telesnej výchovy a takisto aj štandardy na talentových skúškach idú dole. Napríklad aj tie nové nosidlá na majstrovstvách sú hlbšie a pohodlnejšie ako pre pár rokmi. A veľa hráčom ich aj využilo. Potvrdzuje to klesajúcu zdatnosť populácie, ale takisto aj fakt, že špičkoví hráči sú preťažení fyzicky aj psychicky. Je jedno, akú výživu pre svaly majú k dispozícií, regenerácia šliach a ostatných tkanív potrebuje čas. Nie náhodou sú najčastejšou príčinou zranení natiahnuté a natrhnuté svaly a problémy s mäkkými tkanivami. Preťaženosť športovcov sa netýka len futbalu, Mark Cavendish musel odstúpiť z Tour de France pre zranenie v prvej etape. 

Ďalším problémom je disciplína. Diváci kritizujú hráčov, že simulujú a mýlia rozhodcov, ktorí sú potom objektom posmechu. Keď už tak využívame technológie, prečo tam nie sú tie kamery? Peniaze asi idú inde. Vo futbale sa točí nepredstaviteľné množstvo peňazí. Ale pozrime sa na to s pohľadu hráča. Očakáva sa od neho určitý výkon a nemôže si dovoliť zahrať pod štandard. No v plnom nasadení sa nedá vydržať toľko zápasov, preto sa hra kúskuje a hráči sa snažia využiť vtip- nie len futbalové schopnosti. Jeden moment: jedna ruka alebo jeden úspešný pád môže zarobiť alebo stratiť milióny. A s peniazmi sa vždy spája zodpovednosť. Nehovoriac o spoločenskom uznaní. Napríklad penalty. Freakonomics aj SportsGene vypočítali, že brankár nemôže čakať na smer letiacej lopty. Na takú krátku vzdialenosť by nestíhal zareagovať. Preto si musí vybrať stranu, posudzujúc pohyby hráča. Hráč to vie a mohol by dosiahnuť gól strelou do stredu bránky. Pre tým by to bolo lepšie, lebo vo väčšine prípadov si brankár vyberie stranu. Ale keby ostal v strede, hráča vysmejú. Preto radšej kope do rohu, kde je väčšia šanca že netrafí. Je ťažké byť futbalistom.

Naspäť k hre. Aj keď je rozkúskovaná prerušeniami a taktickými manévrami, som rád, že občas ponúkne futbal v plnej nahote, ako dievča zo strany 3 prekryté ekonomickou sekciou novín. Nádherné spracovanie vysokej lopty v plnej rýchlosti, aké predviedol Dani Alvez v prvom zápase; strela Jamesa Rodrigueza proti Uruguaju, hravosť Latinsko-amerických mužstiev. Majstrovstvá Sveta boli latinskou revolúciou s Európskym víťazom. Fenomén športu je silno ovplyvnený hospodárskou situáciou. Začína to genetickým testovaním, výberom talentov, prácou s mládežou, snahou udržať talent doma, predajom tričiek a vysielacích práv, a volením správnych ľudí, aby to všetko fungovalo aj o štyri roky. Ja by som si najradšej vyzul topánky a išiel si zahrať futbal do piesku. Je taká možnosť na Magio Pláži?

Sleduj každodenné komentáre k MS pod #erikbrazil na Twitteri. Obrázky sú moje, prípadne s Twitteru.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?