Sankcie – slovo týchto dní

Autor: Erik Rédli | 11.8.2014 o 21:38 | Karma článku: 1,03 | Prečítané:  353x

Slovník Merriam-Webster.com ponúka službu Word of the Day – každý deň vám do emailovej schránky pošle slovo dňa s definíciou, stručnou etymológiou a príkladmi. Napríklad minulú stredu to bolo slovo selfie, inokedy je to niečo menej populárne ako napríklad melange – zmes, alebo historizmus ako Noachian – prídavné meno vzťahujúce sa na patriarchu Noeho. Každopádne, je to dobrý spôsob ako si rozšíriť slovnú zásobu a dozvedieť sa niečo o jazyku. Na dnes by som navrhol slovo sankcie – sanctions

Sankciedefinované ako opatrenia alebo nariadenia voči krajine s cieľom prinútiť ju rešpektovať medzinárodné právo a zmluvy. Môžu sa týkať obmedzenia alebo zastavenia obchodného styku s danou krajinou, pozastavením ekonomickej pomoci atď.[1] V poslednom čase sú tieto opatrenia veľmi rozšírené. Západ uvalil sankcie na Rusko, ako reakciu na anexiu Krymu, nepokoje na Ukrajine a zostrelenie malajského lietadla MH17. Týkajú dovozu a vývozu produktov, obmedzenia zahraničných aktivít bánk a energetických spoločností, dokonca uvažovali obmedziť aj pôsobenie ruských oligarchov v zahraničí. Štáty a všetky spoločnosti však majú väzby na spoločnosti z iných krajín, ktoré sú ovplyvnené sankciami. Po tom, ako Rusi obmedzili import zo Západu, začali sa orientovať na krajiny Latinskej Ameriky, s ktorými majú dobré vzťahy. Napríklad dnes, Brazília a Paraguaj, zvýšili produkciu mäsa, aby mohli zásobovať ruský trh.

Bližšie k nám, sieť čerpacích staníc Lukoil sa kvôli sankciám sťahuje zo strednej Európy, čo otvára možnosť ostatným čerpačkám na trhu posilniť si svoju pozíciu. V minulosti už boli prípady, keď musel zasiahnuť protimonopolný úrad. Objavili sa správy, že Skupina MOL, ktorej súčasťou je aj Slovnaft, má záujem o čerpačky Lukoilu. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hungary-s-mol-to-take-over-petrol-stations-of-lukoil-in-cr/1108950  Je celkom možné, že ceny benzínu sa zmenia.  http://in.reuters.com/article/2014/08/06/ukraine-crisis-companies-idINL6N0Q041Y20140806

Globalizácia a voľný trh spôsobojú, že sankcie voči jednej krajne môžu mať vplyv na medzinárodnej, až celosvetovej úrovni prostredníctvom obchodných zmlúv, pohybu osôb, tovarov a služieb. Preto si myslím, že slovo Sankcie si zaslúži trocha pozornosti. 

 

[1] http://www.merriam-webster.com/dictionary/sanction

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?