„Malé Škótsko“ v rámci Španielska: referendum o nezávislosti.

Autor: Erik Rédli | 13.9.2014 o 17:49 | (upravené 25.12.2014 o 20:47) Karma článku: 3,62 | Prečítané:  1159x

Vo štvrtok 18. Septembra sa Škóti chystajú hlasovať v referende o nezávislosti. Chcú sa úplne odtrhnúť od  Spojeného Kráľovstva, 15 rokov po decentralizácii moci, keď sa niektoré právomoci presunuli do samostatného parlamentu v Edinburgu. Väčšina ľudí to brala ako krok vpred (povzbudení filmom Statočné Srdce s Melom Gibsonom). Kritici sa zhodli len na tom, že architektonický dizajn budovy parlamentu sa nehodí do historického koloritu hlavného mesta. Budovu navrhol katalánsky architekt Enric Miralles, ktorý zomrel ešte pred dokončením. 

     Zhodou okolností, iný katalánsky architekt Antoni Gaudi navrhol budovu katedrály Sagrada Familia v Barcelone. Tam sa teraz zhromažďujú tisíce Kataláncov žiadajúc referendum o osamostatnení sa od Španielska. Podľa Kataláncov žijúcich v Škótsku, pre Škótov je nezávislosť jednou z možností ako budovať svoju identitu, ale pre Katalánsko znamená samotné potvrdenie národnej identity. Témou mojej diplomovej práce bola nezávislosť Škótska a Walesu. Dospel som k záveru, že samostatné Škótsko by bolo schopné prežiť, ale hospodárstvo by do veľkej miery záviselo od zásob ropy v Severnom mori. Z kultúrneho a historického hľadiska si to však Škóti zaslúžia. Anglicko dobylo veľkú časť sveta počas koloniálnej expanzie, no nikdy sa mu nepodarilo získať absolútnu dominanciu na sever od Hadriánovho valu. A Škótsko dalo svetu veľa skvelých osobností.

 

Jeden deň v Edinburgu patrí medzi moje najlepšie výlety, jediný alkohol u mňa doma je fľaša whisky a keď s niekým rozoberám ekonomiku, skoro vždy skončím pri neviditeľnej ruke Adama Smitha. Na druhej strane, po španielsky som sa naučil od mojich kamarátov v Londýne, mená niektorých futbalistov vyslovujem v juhoamerickým nárečím a na každom medzinárodnom evente sa do sangrie pridáva Ruská vodka. Je to môj osobný dôkaz, že Španielsko je viac ovplyvnené okolitým svetom ako Škótsko, ktoré si drží svoju jedinečnosť. Otázka je, je aj Katalánsko niečím jedinečné? Určite, Katalánci sú národ s vlastným jazykom a kultúrou – v roku 2012 zakázali dokonca aj tradičné španielske býčie zápasy. Španielska vláda je však proti referendu. Aspoň kým sa nezlepší ekonomická situácia v krajine.

 

Ak by som bol Škót, určite by som hlasoval za nezávislosť a zároveň bol zvedavý, či bude na Škótskej librovej minci Batman alebo William Wallace. Ale Katalánsko, podľa môjho názoru, je ešte pár krokov pozadu. Španielske politické strany vysielajú delegátov do Edinburgu, aby zblízka pozorovali referendu. Výsledok im má pomôcť pri rozhodovaní sa, či povolia „malé Škótsko“ v rámci Španielska. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?