Vianoce v októbri

Autor: Erik Rédli | 30.10.2014 o 13:47 | (upravené 25.12.2014 o 20:35) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  1931x

Vidiac všetky tie ozdoby a sladkosti v obchodoch takto v októbri...tento rok sa Vianoce asi trocha oneskoria, lebo Santa Claus bude zaneprázdnený faktúrami pre dodávateľov...

     Ignorujúc vianočné dekorácie, išiel som sa najesť k Číňanom. Napadlo mi, že som sa tým chcel podvedome chcel zbaviť tej mantry, pretože oni  Vianoce neoslavujú. V skutočnosti som sa chcel lacno najesť a ázijské reštaurácie majú prijateľné ceny v každej krajine, kde som zatiaľ bol. Navyše, táto konkrétna je v priesečníku mojich denných zastávok. Tak som tam sedel a prežúval rezance.  Chlapík zo známeho pivovaru prišiel do reštaurácia a opýtal sa, že aké pivo predávajú. Prieskum trhu v praxi.

      Pred pár rokmi ste také niečo mohli zažiť len v Bratislave. Postupne sa však spoločnosti rozrástli a preto môžete stretnúť obchodných zástupcov aj v maličkých dedinkách. Profesia.sk je plná inzerátov na novootvárané pozície, firmy sa snažia preraziť aj za hranicami BA. Po pár rokoch ťažkej práce v Bratislave je zamestnanec zrazu regionálnym manažérom. V regiónoch predsa len je práca, ale začína sa v Bratislave. Po niekoľkých rokoch tréningu môžete byť preložení do iného mesta, alebo poslaný tam, odkiaľ ste prišli – v najlepšom slova zmysle.

        Veľa vecí prichádza najskôr do Bratislavy a až potom sa rozšíria aj do ostatných regiónov. Počas Vianoc sa to však troška zmení. Prostredie a spôsob života v niektorých malých dedinkách v horách stále pripomína vianočnú atmosféru. A veľké mestá sa to snažia napodobniť. Preto môžete nájsť Vianočné stromčeky v marketoch už v novembri a zdá sa mi, že som zbadal nejaké sladkosti „vianočného tvaru“ už teraz, koncom októbra. Teraz neviem, či sú to zlacnené minuloročné, alebo „dumpingové“, ktoré sa mali pôvodne vyviezť na východ a teraz musí výrobca hľadať nový trh. Navyše, globálne konflikty, ktoré sa tento rok preniesli aj do našej blízkosti dávajú zabudnúť na sviatky radosti a pokoja. O tých spieva aj Ine Kafe. Vtipný opis reality s pred pár rokov dnes vyznieva skôr tragicky, ako nejaké spomienky na budúcnosť. 

     V Anglicku bol ten vianočný ošiaľ ešte silnejší, ale  nastupoval o niečo neskôr. A na druhý sviatok vianočný bolo po všetkom – čo ma dosť prekvapilo. Výpredaje a výzdoba vyhodená v smetných košoch. Celá vec okolo vianočných akcií a nákupov je už taká otrepaná, že jediné, čím ma Vianoce stále prekvapia je ich anglická podoba. Konkrétne, stále si neviem zapamätať, či je to Christmas alebo Christmass s dvoma S.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?