Futbal a jeho veľký brat

Autor: Erik Rédli | 6.12.2014 o 16:55 | (upravené 25.12.2014 o 13:37) Karma článku: 2,94 | Prečítané:  528x

Futbaloví fanúšikovia si určite pamätajú kvalifikačný zápas majstrovstiev Európy do 21 rokov medzi Talianskom a Slovenskom, keď nás škótsky rozhodca obral o jasnú penaltu a navyše vylúčil dvoch našich hráčov. Pár mesiacov predtým, média takmer ukameňovali japonského rozhodcu Yuchiho Nishimuru po chybách v úvodnom zápase futbalových Majstrovstiev sveta v Brazílii. Zhodou okolností sa oba zápasy skončili výsledkom 3:1 v prospech domácich. Keby však bola povolená video-konzultácia, mohli sa skončiť inak. 

Futbalové federácie sľubovali, že zavedú opakované video záznami, aby sa predišlo rozhodcovským chybám, ktoré v poslednom  období spôsobili niekoľko kontroverzií. Tí, čo sa tešili, že si vychutnajú každý detail majstrovstiev Európy 2016, však ostali sklamaní. Budú sa musieť dokonca zaobísť aj bez opakovaných záznamov televízii. Navyše, pod hrozbou sankcií, televízie nemôžu kresliť ani pomocné čiary na obrazovke, ktoré pomáhali posúdiť pozíciu hráčov v rozhodujúcom okamihu. Je to výsledok najnovšieho rozhodnutia Európskej futbalovej únie UEFA, ktorá divákom odoprela právo vedieť pravdu. A média sa neodvážia riskovať hnev veľkého brata, ktorý najviac plní peňaženky športových kanálov.

      Ďalšou témou sú opakované video záznami priamo počas zápasov. V mnohých športoch sa používajú pri posudzovaní sporných situácií, napríklad v hokeji alebo v americkom futbale. Ľahko by sa dali zaviesť aj do futbalu bez toho, aby výraznejšie natiahli čas zápasu. Futbalový expert Milan Lešický v televíznej diskusii povedal: „Nevidím problém, prečo by štvrtý rozhodca nemohol mať prístup k obrazovke a komunikovať s televíznou réžiou a hlavným rozhodcom.“ Telefonát a spätné vzhliadnutie situácie by nemali zabrať viac ako 60 sekúnd, o nič viac ako zaužívaná konzultácia s video rozhodcom. Navyše, študent je schopný pripojiť sa počas hodiny na internet a nájsť odpoveď na otázku učiteľa, prečo by podobnú výhodu nemohol využívať aj rozhodca? 

 

     Marcel Merčiak, populárny komentátor, nazval rozhodnutie UEFA krokom späť. Ďalší komentátori tvrdia, že rozhodnutie má utajiť chyby rozhodcov. Ale prečo niektoré chyby majú ostať utajené, keď všade inde sa technológia využíva na odhaľovanie chýb?  Čakajúc na metro v Londýne, neznámy hlas nás ubezpečí, že sme neustále pod dohľadom bezpečnostných kamier – v záujme našej bezpečnosti. Vyzerá to skoro ako z románu George Orwella. Kamery sa používajú na bankomatoch  a v obchodoch  na odhalenie zlodejov. Ak však upriete tímu víťazstvo v dôležitom zápase; nie je to tiež krádež? Veď v profesionálnom futbale sa točí oveľa viac peňazí ako je cena jedného ukradnutého futbalového trička, alebo ako sa nachádza na bežnom účte v banke.

 

     Technológia by mala podporovať fair play a nie naopak. Využíva sa v každej sfére života, niekedy aj v protiklade s našimi preferenciami. Na niektorých pracoviskách ste neustále monitorovaný kamerou a napomínaný vedúcim, len čo si doprajete minútku na oddych. Ten istý vedúci, zhodou okolností spolumajiteľ futbalového klubu, však ani okom nemihne, ak jeho tím zvíťazí kvôli chybe rozhodcu. V starovekom Grécku ľudia športovali pre šport samotný a pre česť; dnes šport používajú na zarábanie peňazí. Oboje sa zneužíva na zisk moci a prestíže. Cisár Nero zneužil podvod a hrozby, aby si zabezpečil víťazstvo v pretekoch konských záprahov v Olympii. Nanešťastie, má mnoho nasledovníkov v radoch vládnucej vrstvy, ktorý využívajú šport ako mašinériu na zarábanie peňazí a budovanie reputácie “veľkého brata” fair play. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?