reklama

Futbal a jeho veľký brat

Futbaloví fanúšikovia si určite pamätajú kvalifikačný zápas majstrovstiev Európy do 21 rokov medzi Talianskom a Slovenskom, keď nás škótsky rozhodca obral o jasnú penaltu a navyše vylúčil dvoch našich hráčov. Pár mesiacov predtým, média takmer ukameňovali japonského rozhodcu Yuchiho Nishimuru po chybách v úvodnom zápase futbalových Majstrovstiev sveta v Brazílii. Zhodou okolností sa oba zápasy skončili výsledkom 3:1 v prospech domácich. Keby však bola povolená video-konzultácia, mohli sa skončiť inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Futbal preniká všade, maskot MS pozýva na futbalové menu.
Futbal preniká všade, maskot MS pozýva na futbalové menu.  (zdroj: Erik Rédli)

Futbalové federácie sľubovali, že zavedú opakované video záznami, aby sa predišlo rozhodcovským chybám, ktoré v poslednom období spôsobili niekoľko kontroverzií. Tí, čo sa tešili, že si vychutnajú každý detail majstrovstiev Európy 2016, však ostali sklamaní. Budú sa musieť dokonca zaobísť aj bez opakovaných záznamov televízii. Navyše, pod hrozbou sankcií, televízie nemôžu kresliť ani pomocné čiary na obrazovke, ktoré pomáhali posúdiť pozíciu hráčov v rozhodujúcom okamihu. Je to výsledok najnovšieho rozhodnutia Európskej futbalovej únie UEFA, ktorá divákom odoprela právo vedieť pravdu. A média sa neodvážia riskovať hnev veľkého brata, ktorý najviac plní peňaženky športových kanálov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ďalšou témou sú opakované video záznami priamo počas zápasov. V mnohých športoch sa používajú pri posudzovaní sporných situácií, napríklad v hokeji alebo v americkom futbale. Ľahko by sa dali zaviesť aj do futbalu bez toho, aby výraznejšie natiahli čas zápasu. Futbalový expert Milan Lešický v televíznej diskusii povedal: „Nevidím problém, prečo by štvrtý rozhodca nemohol mať prístup k obrazovke a komunikovať s televíznou réžiou a hlavným rozhodcom.“ Telefonát a spätné vzhliadnutie situácie by nemali zabrať viac ako 60 sekúnd, o nič viac ako zaužívaná konzultácia s video rozhodcom. Navyše, študent je schopný pripojiť sa počas hodiny na internet a nájsť odpoveď na otázku učiteľa, prečo by podobnú výhodu nemohol využívať aj rozhodca? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Marcel Merčiak, populárny komentátor, nazval rozhodnutie UEFA krokom späť. Ďalší komentátori tvrdia, že rozhodnutie má utajiť chyby rozhodcov. Ale prečo niektoré chyby majú ostať utajené, keď všade inde sa technológia využíva na odhaľovanie chýb? Čakajúc na metro v Londýne, neznámy hlas nás ubezpečí, že sme neustále pod dohľadom bezpečnostných kamier – v záujme našej bezpečnosti. Vyzerá to skoro ako z románu George Orwella. Kamery sa používajú na bankomatoch a v obchodoch na odhalenie zlodejov. Ak však upriete tímu víťazstvo v dôležitom zápase; nie je to tiež krádež? Veď v profesionálnom futbale sa točí oveľa viac peňazí ako je cena jedného ukradnutého futbalového trička, alebo ako sa nachádza na bežnom účte v banke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
v londýnskom metre nikdy nie ste sami, neustále vás sledujú kamery.
v londýnskom metre nikdy nie ste sami, neustále vás sledujú kamery.  

 Technológia by mala podporovať fair play a nie naopak. Využíva sa v každej sfére života, niekedy aj v protiklade s našimi preferenciami. Na niektorých pracoviskách ste neustále monitorovaný kamerou a napomínaný vedúcim, len čo si doprajete minútku na oddych. Ten istý vedúci, zhodou okolností spolumajiteľ futbalového klubu, však ani okom nemihne, ak jeho tím zvíťazí kvôli chybe rozhodcu. V starovekom Grécku ľudia športovali pre šport samotný a pre česť; dnes šport používajú na zarábanie peňazí. Oboje sa zneužíva na zisk moci a prestíže. Cisár Nero zneužil podvod a hrozby, aby si zabezpečil víťazstvo v pretekoch konských záprahov v Olympii. Nanešťastie, má mnoho nasledovníkov v radoch vládnucej vrstvy, ktorý využívajú šport ako mašinériu na zarábanie peňazí a budovanie reputácie “veľkého brata” fair play. 

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu