Rok 2014,

Autor: Erik Rédli | 1.1.2015 o 10:52 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  378x

'Globálne vplyvy urobili náš život nepredvídateľným', píše šéfredaktor britského denníka The Independent Amil Rajan vo svojom komentári k roku 2014. Ľubomír Jaško pre aktualne.sk  začína s tým, že čínsky rok koňa by vlastne mal byť rokom vojnového draka. Poukazuje to na fakt, že za chvíľu nám možno Čína bude diktovať všetko, vrátane kalendára. Takisto sa tam dá postrehnúť rozdielne chápanie toho istého slova – čínsky drak je symbolom prosperity, v Európe je to najväčší nepriateľ. Ak ostaneme pri slovách, slovom roku 2014 podľa slovníku Merriam-Webster je kultúra (culture) a podľa The Independent je to emotikon – obrázok srdca. Úpadok západnej kultúry, srdce konfliktu a hlas srdca sú prvé veci, čo ma napadnú pri čítaní novín v roku 2014.  Svet sa zmenil v porovnaní s tým, čo noviny písali pred 5 rokmi.

     V uplynulo roku plnilio titulky novín niekoľko tém. Ebola a terorizmus stále zabíjajú najviac ľudí v krajinách svojho pôvodu, v centrálnej Afrike a na Bízkom Východe. Aj tak si však vyžadujú našu pozornosť, pretože sa očakáva, že sa v budúcnosti „oheň“ rozšíri aj za hranice krajiny, kde ho založili. Útoky Islamistov v Kanade a Austrálii a prípady Eboly v zahraničí sú prvé iskry.

 Ďalší oheň horí priamo v srdci bývalej ZSSR. Vladimir Putin sa prezentuje ako novodobý nekompromisný líder, aký kedysi získavali lacnú pracovnú silu pre pracovné tábory. To len potvrdzuje, že politická história sa opakuje a menia sa len prostriedky.  Za každým škandalóznym odhalením je pravda, ktorá zrazu príde vhod, a každá zablúdená raketa a bombový útok majú v množstve obetí nejaký konkrétny cieľ. A nie je to len dielo teroristov. Vyvolávať pocit neustálej neistoty je hlavnou zbraňou v novej studenej vojne, ktorá má obete aj ďaleko od zákopov.O neistote píše aj Rajan.  Pomaly sa blíži doba, kedy aj obyčajný rodinný obed môže byť ukončený narušiteľmi pokoja ako vo filme o super hrdinoch. Nanešťastie, svet stále čaká na svojho super hrdinu. Zatiaľ, zdá sa, máme len kopu záporných postáv.

     V roku 2014  Slovensko možno našlo svojho hrdinu -  Andreja Kisku, prvého prezidenta bez červenej minulosti – ako písali svetové média v marci. Jeho zvolenie má tri výhody: je to vítaná alternatíva k jeho predchodcovi, ktorý sa pričinil o niekoľko faux-pas; jeho podnikateľská minulosť bez členstva v strane vzbudila pozornosť na západe (aj keď si už za 25 rokov zvykli, že bude trvať ešte veľmi dlho, kým sa staré Slovensko  naučí novým trikom); a bol to ďalší úder pre vládnuci stranu SMER, keďže Kiska porazil jej kandidáta.

      Stále, Slovensko ostáva krajinou paradoxov s prezidentom, ktorý obeduje s bezdomovcami; obedy v nemocniciach sú drahšie ako menu v reštaurácii na hlavnej ulici a vlaky sú zadarmo pre študentov, ktorí hromadne utekajú študovať za hranice – podobne ako naše start-upy – a tí, čo ostávajú pracovať doma, rozmýšľajú nad nezamestnanosťou, lebo im to často príde výhodnejšie kvôli nákladom na cestovné alebo bývanie. Je to škoda, lebo keď z ekonomiky odchádzajú mozgy, upadá aj srdce a kultúra krajiny.

      Z komentárov a novín mi vychádza, že pád železnej opony bol len začiatok vzniku nových opôn, no teraz rozdelené kultúry nie sú chránené dostatoče silným firewallom. Pozitívom je, že symbol srdca bol najpopulárnejším slovom v online komunikácii v  roku 2014. Ktovie, akú formu by však nadobudol v osobnom kontakte. Dobrý drak môže reprezentovať napredujúce ázijské ekonomiky, zlý drak môže byť ten na hrade v Krakove – a možno práve vďaka nemu sa Poliaci neboja pomenovať situáciu na Ukrajine vojna.  

    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?