Messnerove osemtisícovky – nie je to len o športe.

Autor: Erik Rédli | 6.4.2015 o 18:07 | Karma článku: 4,66 | Prečítané:  693x

Rheinold Messner v roku 1970 vyliezol na Nanga Parbat, jednu z Himalájskych osem tisícoviek. Pri zostupe však stratil brata a aj sedem prstov na nohách. Predstavte si, že rodičia vám dajú na starosť mladšieho brata a vy sa vrátite bez neho. Keď človek stratí niekoľko prstov na nohe, výrazne to ovplyvní stabilitu pri chôdzi a lezenie na stene môže zavesiť na klinec. Pol roka sa dával dokopy, hlavne z psychickej ujmy. Bežný človek by to asi nerozchodil. Messner sa však vrátil a zliezol ďalších 13 osem tisícoviek! Niektoré dokonca dvakrát, bez podporného kyslíka a systémom štart – cieľ. Obdivuhodný výkon, ale nie športový. Kondícia je v takom prípade samozrejmosť. Nie je to však len o športe. 

Pre mnohých z nás je šport súčasťou života, pre niekoho možno celý život. No šport je v prvom rade skvelý kľúč k životu. Nerozvíja len kondíciu, ale aj vlastnosti, ktoré sú dôležité pre zvládanie rozličných situácií.  V zahraničí chalani bežne uvádzajúq do životopisu, že boli členmi rugbyového alebo futbalového tímu, kde sa naučili zásadám fair play, spolupráci a tiež zlepšili svoje vôľové vlastnosti. Raz som v Cambridge videl žiakov trénovať rugby vo Februári, a vtedy som pochopil, že musia mať pevnú vôľu, aby v takej zime a v daždi vôbec vyšli von. Pravidelný šport vôľu – a aj otužilosť – rozvíja. Keď v sebe nájdem odhodlanie a idem si von zabehať, aj keď sneží - v tom momente som víťaz. A nie je to o športovom výkone.

Ďalej šport rozvíja vytrvalosť a disciplínu, najmä vytrvalostné disciplíny. Mám kamarátov – triatlonistov a obdivujem, ako dokážu denne stráviť hodiny vo vode alebo na bicykli. Človeka to musí baviť, ale musí mať aj zvýšenú mieru trpezlivosti a sebadisciplíny. Nie každý ju má, no športom sa dá rozvíjať. Kamarát odíde z party pred polnocou bez jediného drinku, aby na druhý deň mohol trénovať. Skúste najbližšie ostať počas piatkového večera triezvy a vynechajte aj „neodmysliteľný“ kebab. V tom momente ste víťaz, a nie je to len o športe.

Do tretice, šport rozvíja tímového ducha a fair play. Ako som už spomínal, chalani, ktorí hrali futbal lepšie zapadli do vzťahov na pracovisku. V kolektívnych športoch sa človek naučí, že jeho výkon ovplyvní aj výkon druhých. Keď sa nechám v piatej minúte blbo vylúčiť, priťažím tým vlastným spoluhráčom. Nehovoriac o športoch, kde človek čelí extrémnym situáciám. Horolezec nikdy nenechá spolu lezca samého, aj keď má dosť síl na zostup. Najbližšie, keď skončíte v robote skôr, poobzerajte sa po kolegoch a keď je niekto zavalený prácou, pomôžte mu s nejakými tabuľkami alebo mu aspoň skočte po kávu. V tom momente ste víťaz, ale znovu to nie je o športe.

Športu sa venujem už dlho, aj keď len rekreačne - kondične a veľa ma naučil. No až po prečítaní Messnerovej knihy vidím, že sa dá ísť ešte oveľa ďalej. Nezáleží na tom, čo už človek dosiahol, stále sa otvárajú nové limity. Vstávam o 15 minút skôr, aby som si zacvičil a prečítal španielske noviny a tým udržiaval kontakt s jazykom ešte predtým, ako idem do  práce. Sú však ľudia, ktorým  budík zvoní o hodinu skôr a pripravujú desiatu všetkým svojim deťom a rozvážajú ich po školách. A sú v lepšej kondícií a ich španielčina je lepšia, ako moja.  

Ťažko niekedy zdolám Himaláje, vyžadovalo by si to dôkladnú prípravu a navyše moje telo je citlivé na chlad. V studenom počasí mám úplne fialové kĺby a koncové časti, čo mi nedáva najlepšie vyhliadky. Možno je nepochopiteľné, že prečo chodím behať na Vianoce von do zimy a prečo cvičím v januári vonku na preliezkach s rukami takmer primrznutými k železnej tyči. Ale cvičím. Myslím, že týmto sa dostávam bližšie k Messnerovi, aj keď ešte asi nemám ani na základný tábor. Snažím posúvať svoje limity a pocit nepohody zamieňam za výzvu. Je to však o to ťažšie, že okrem sledovania svojho výkonu, musím hľadieť aj na iných ľudí. Nie je to len o športe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?