Ako (sa) naučiť cudzí jazyk, kým čakáte na pizzu

Autor: Erik Rédli | 12.4.2015 o 19:24 | (upravené 18.7.2016 o 18:35) Karma článku: 5,87 | Prečítané:  1658x

Nedeľná happy hour, ktorá trvá cely deň a preto je waiting time na jedlo aj hodina. Ideálny čas využiť ju na niečo užitočné. Hlad určitým spôsobom podporuje tvorivosť. Na Quore som narazil na návod, že ako efektívne na jazyky.

Nedajte jazyku šancu zastagnovať

Na väčšinu jazykov stačí okolo 600 hodín, aby človek zvládol komunikáciu na slušnej úrovni. Čím bližšie sú tie hodiny k sebe, tým lepšie. Skvele sa na to hodinu príklad s lezením na horu. Ak idete po šmykľavej stene pomalými krokmi, budete sa zosúvať naspäť. Ak ju vybehnete rýchlo, nedáte jej šancu, aby vás vrátila na predchádzajúcu úroveň. Španielčinu som drvil každý deň 2 - 3 hodiny. Minulý rok som skúšal taliančinu, ale venoval som jej len pár desiatok minút v týždni. Veľmi som nepokročil, viem len pizza (čo sa zišlo pri objednávke), pasta a giocatorre di AC Milano.

Človek občas musí konverzovať ako chmuľo

Pri konverzácii v cudzom jazyku si občas budete pripadať ako chmuľo. Cítiť sa ako chmuľo je predchodca úspechu. Aj keď chlap čaká na partnerku, pripadá si ako chmuľo. Sedí sám v reštaurácii (ako ja teraz), sám na zastávke, sám na ulici. Aspoň má šancu konverzovať s cudzincami. Aj keď s chybami, dôležité je začať. A pokračovať, aby som sa nezošmykol naspäť.

Spojiť jazyk s niečím užitočným.

Ťažko nájdeme motiváciu učiť sa niečo, čo nevyužijeme. Čím skôr to viem využiť, tým väčšia je moja motivácia. Spojte jazyk s praxou. Nájdite si nejaký text v cudzom jazyku, ktorý sa týka vašich záujmov a rozoberte ho. Včera som si našiel nemecký článok, v ktorom boli užitočné informácie do mojej business focus rubriky anglických novín. Vyhľadal som si kľúčové slovíčka a frázy, preložil som si dôležité vety a zosumarizoval fakty. Teraz viem pár nových nemeckých fráz a mám dva odstavce článku. Na začiatok stačí jednoduchý článok, alebo rozdeľte dlhší do viac dní. Aspoň máte motiváciu makať každý deň.

Medzičasom čašník priniesol pizzu, nebola to ani pol hodina. Predtým ako začnem jest, zistím, že odkiaľ sú tie cudzojazyčné baby pri vedľajšom stole.  Angličtina podľa prízvuku nie je ich materinsky jazyk, ale konverzáciou si ho zlepšujú. (Srbsko a Francúzsko).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?