Voľby v Spojenom Kráľovstve 2015 – globalizácia, radikáli a kebab

Autor: Erik Rédli | 7.5.2015 o 15:45 | (upravené 8.5.2015 o 12:15) Karma článku: 4,49 | Prečítané:  687x

Tieto voľby sa týkajú nás všetkých, 20% Británie vlastnia cudzinci - veď skoro každý tam kupuje futbalový klub a Londýn už ani zďaleka nie je anglické mesto. Pôvodne bol založený Rimanmi a názov vymysleli tuším Kelti. 

Určitým spôsobom krajina žije z imigrantov. Väčšina vykladačov v Tesco, smetiarov a predavačov v obchodoch sú cudzinci a v noci, keď odstavia metrohttp://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png, tak ho opravuje skupina chlapov, ktorí sa medzi sebou dorozumievajú po poľsky plynulejšie, ako v angličtine. Aspoň keď má človek chuť na poriadnu salámu, stačí zájsť do poľského obchodu – sú na každom rohu. 

Pred pár rokmi dvaja radikáli odsekli hlavu vojakovi na ulici, len pár kilometrov odtiaľ, kde som žil. Negatívne prejavy globalizácie sa začínajú prejavovať aj v Británii. Stáva sa európskejšou a pozostatok koloniálneho vplyvu si tiež pýta svoje. V novembri som čítal v Londýne novinyhttp://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png a obsah bol dosť odlišný od toho, čo som zvykol čítať pred pár rokmi. "Radikálny" UKIP akurát vyhral poslanecké kreslo v Rochestri, ktorý bol dovtedy bašta konzervatívcov a na nejakú ženu zaútočili islamisti, po tom, čo ich niekoľko škôl znevýhodnilo oproti ostatným žiakom.  Prišlo mi to, ako keby som sledoval úpadok krajiny v priebehu času. Outsider vie často lepšie posúdiť zmenu, pretože nie je jej súčasťou a nemôže s ňou splynúť.

Možno to majú Angličania šikovne premyslené, že pár ľudí drží dôležité posty na manažérskych pozíciách a v administratíve. No ako môžu títo ľudia vedieť, že čo naozaj potrebujú najnižšie vrstvy, kam rátam aj migrantov. Prezrel som si profily jednotlivých lídrov. Cameron, Miliband aj Clegg chodili na prestížnu strednú školu, neskôr na Oxford alebo Cambridge, a ako mladí sa pripojili k strane.  V Anglicku je silná tradícia týchto elít, ktoré držia najvyššie posty v štátnej správe a administratíve a málokedy medzi seba pustia niekoho z nižšej vrstvy. Je prirodzené, že u bežných ľudí viac zabodujú ľudia ako Nigel Farage, ktorý je takmer na každej fotke s pivom a netrápi sa politickou korektnosťou.

 

Tradícia je jedna vec a bezpochyby Oxford a Cambridge dali svetu veľa talentovaných ľudí, no krajina stále závisí od práce robotníckych vrstiev, často prisťahovalcov. Pri kopaní kanálov alebo obsluhe v mcdonaldshttp://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png je cudzinec často pracovitejší a odhodlanejší ako Angličan. Väčšina životopisov, ktoré prichádzali do obchodu, kde som robil, boli zo zahraničia. Z Angličanov tam robili len študenti. Museli pracovať, aby stihli splatiť pôžičku na vysokoškolské štúdium. Takto si krajina vychová úspešné mozgy a zároveň si poistí prílev financií, lebo je tam aj úrok. Mohli by to zaviesť aj na Slovensku, aspoň by sa nehrnulo toľko ľudí na výšku a mohlo by to pomôcť kvalite.

 

Najväčšie otázky sú imigranti a Európska Únia. Konzervatívna strana chce uskutočniť referendum na zotrvanie Británie v EU a UKIP ju v tom podporuje, dokonca chce zaviesť prísne kvóty na imigrantov. To by sa dalo prežiť, veď už aj tak nie je v móde ísť si zarobiť do Anglicka.  Hlas v metre nás upozorní, že na našu bezpečnosť dohliada CCTV kamera a aj angličtina, ktorú počujem od niektorých „miestnych“ mi pripadá ako Orwellovský Newspeak. Prečo by niekto chodil do krajiny, kde ho podozrievajú z terorizmu za bežný telefonát na ulici a pri vstupe do podniku má pocit, že ochrankár sa ho snaží zbaliť – taká dôkladná prehliadka. To je daň za to, že človek môže ísť kam chce.

 

V poslednom čase získavajú popularitu pravicové, až radikálne strany a UKIP je živý príklad toho, že to už dorazilo aj na ostrovy. Určitým spôsobom si o to vlády koledujú sami. Ľudia chcú niečo nové a radikálne a namiesto podpory favorita volia alternatívu k stereotypu. A Briti si zvykli na až príliš pravidelné striedanie dvoch strán.  Podľa prieskumov, Nigel Farage s pivom a cigaretou (spomenul som si na Churchilla) môže získať niekoľko kresiel v parlamente.

Koaličná vláda spred piatich rokov mal byť prvý náznak toho, že sa niečo mení. A nie je to len cena pizze v pouličných stánkoch na Leicester Square. V lete 2008 bola za libru, ale ešte počas môjho pobytu stúpla na 1,50. Nemci, ktorí bývali so mnou na byte si už nemohli vychutnať 1 librovú pizzu. Nemci vždy vedeli nájsť racionálne riešenia po veľkej party, a doviedli nás k stánku, aj keď pizza nevyhovovala každému.

Naposledy stála tá pizza 2 libry a myslím, že sa to dá považovať za dôkaz rastúcich cien. Veľa rodín si nemôže dovoliť plnohodnotý život, veď preto školy ponúkajú deťom raňajky zadarmo, v spolupráci s charitami. A nie je to len iniciatíva Jamie Olivera.

Zamestnanosť je na slušnej úrovni, ale aká zamestnanosť? Pred pár rokmi opatrenia ako 0 hodinové pracovné kontrakty (ste formálne zamestnaný, ale počet hodín závisí od zamestnávateľa :-) ) sťažili život mnohým ľuďom žijúcim na úrovni minimálnej mzdy a obmedzili im prístup k sociálnym benefitom. Kriminalita rastie tiež, veď v titulkoch novín sa každú chvíľu objaví mladý Brit, ktorý sympatizuje s radikálnym Islamom. Nečudujem sa, veď kebab je otvorený nonstop a je to najlacnejšie miesto, kde sa dá najesť. Okrem čínskych bufetov.

Škótsko sa stále uberá k samostatnosti. Ak by sa Británia odtrhla od EU, pre Škótov by to bola zámienka - a možno oprávnená - znova uskutočniť referendum. Pre Britániu by to bolo ďalšie oslabenie, aj keď popri klesajúcich cenách ropy si už nie som taký istý, ako pred piatimi rokmi, keď som to písal do diplomovej práce.  Sám za seba môžem povedať, že želám Škótom samostatnosť (historicky a kultúrne na to určite majú) ale o jej výsledku som presvedčený asi tak, ako o úspechu tohto článku – záleží od uhla pohľadu a chuti robiť s niekým biznis. No nechcel som túto významnú udalosť, ako sú voľby, nechať len tak bez povšimnutia. 

VÝSLEDKY ukázali, že Briti stále uprednostňujú tradíciu pred radikálnym riešením. Ľudia majú dosť globálnych a európskych vplyvov a pozdáva sa im myšlienka opustiť 28. Labouristi považujú druhé miesto za sklamanie, UKIP tiež prepadol a Nigel Farage sa ani nedostal do parlamentu. Škótska nacioanalistická strana - SNP skončila tretia (58 hlasov) a ak Konzervatívci naozaj opustia EU, Škóti majú vysoké šance na ďalšie referenum o samostatnosti. Liberálny Demokrati stratili niekoľko kľúčových kresiel, z parlamentu odchádza aj bývalý minister hospodárstva Vince Cable - často kritizovaný. Komentátor Nick Robinson hovorí, že Cameron a Sturgeon (SNP) môžu zmeniť budúcnosť Spojeného Kráľovstva. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?