Princ, ktorý zachráni futbal

Autor: Erik Rédli | 29.5.2015 o 8:44 | (upravené 29.5.2015 o 15:24) Karma článku: 1,75 | Prečítané:  491x

Ak má niekto rád futbal, ide si zahrať. Ak má rád futbal princ z arabskej krajiny, alebo ropný milionár, kúpi si klub. Teraz má jeden z nich šancu využiť situáciu spôsobenú bojom o prestíž a získať celý futbal.

Z času načas človek na dedinskom futbale začuje okrem pripitých prívlastkov na adresu rozhodcu aj príbeh o tom, ako jedna dedina ponúkla druhej 50 litrov vína a nejakého mladíka v značkových kopačkách za to, že ich nechajú vyhrať v rozhodujúcom zápase. 

Ak sa udržia v lige, starosta im dá prémie, lebo ho voliči – futbaloví fanúšikovia - udržia v kresle. Ľudia by si mali pomáhať, ale pomoc by mala dodržiavať zásady fair play. Šport má osobitý význam v ľudskej spoločnosti. Je to asi jediná oblasť, kde sa človek vedome vrhá do rizika s 50 percentnou šancou, že odíde ako porazený. Žiaľ, pud sebazáchovy sa prejavil aj tu a ľudia sa snažia vyhnúť riziku, namiesto toho, aby prispievali k udržaniu podstaty športu.

Nečestné spôsoby zákulisného boja sa nevyskytujú len na najnižšom leveli. Ľudia si zvykli zaistiť si výhru bez boja. To však pri športe neplatí, pred pár dňami FBI zatkla niekoľkých vysokých predstaviteľov FIFA podozrivých z uplácania v súvislosti s voľbou nového prezidenta organizácie. New York Times napísali, že korupcia je pomaly inštitucionalizovaná v štruktúrach FIFA, dokumentovaná dvadsaťročnou históriou “prideľovania” svetových šampionátov, predaja reklamných práv a dosadzovania funkcionárov.

Nechcel som na to ísť tak zostra, ale je zrejmé, že zatýkane bolo len špičkou ľadovca. Pud sebazáchovy prerástol do boja o moc a postavenie. Tak je to aj v prírode, tým, že ohrozený samec vyštve svojho protivníka sa ešte len začína oveľa ťažší boj o udržanie moci. Zvieratá však (zatiaľ) stále preferujú súboj samca proti samcovi podľa zásad fair play a nie zákulisné dohody.

K dohodám a transakciám malo dôjsť v USA, preto bola do toho zapojená FBI. Po prvýkrát boli zatknutí vysokí funkcionári. To má pre mňa dve vysvetlenia: buď sa veci pohli k lepšiemu a zodpovedné orgány začali konať alebo korupcia prerástla tolerované limity a niečo sa muselo podniknúť, aby sa písalo. Každý  by si všimol, keby do dediny priviezli 1000 litrov vína a určite by sa našiel niekto, kto by na to upozornil a tým odpútal pozornosť od svojich pár fliaš.

Niektorí tvrdia, že najkrajší futbal hrajú chalani na pláži alebo školskom ihrisku, pretože ich sa ešte netýka komerčný záujem. No nie je to celkom pravda. Aj keď na nich nemusia číhať agenti, deti sa naučili, že futbal je aj prostriedok na dosiahnute osobných cieľov a formovanie vzťahov. U nás v škole, kto bol dobrý vo futbale bol automaticky “in”. Niekedy si stačilo len obliecť dres a prejsť sa okolo dievčenskej šatne počas futbalového turnaja, občas niekto využil dobré vzťahy s učiteľom telesnej, aby sa dostal do tímu aspoň ako náhradník a tým pádom sa ulial zo školy. Futbalom človek vykrýva iné aktivity a preto sa stal obľúbenou investíciou  milionárov.

Naopak. kto bol slabý  vo futbale, tak musel mať dobrú loptu, aby ho nechali hrať. Neskôr tá lopta prerastie do firmy, ktorá bude financovať celý klub. Majiteľ MFK Košice, Blažej Podolák, nedávno v rozhovore pre SME povedal, že keď sa nedarí firme, nejde to ani futbalu. A kto má dobré vzťahy s ľuďmi na vyšších pozíciách, má často výhodu oproti ostatným. Tak je to všade. Futbal je strašne jednoduchý vo svojej podstate. Ľudia však na tomto základe začali stavať svoje plány a kalkulovať a vtedy sa to všetko skomplikovalo. Škoda, že niektorí začnú hneď rozmýšľať nad tým, ako oslabiť súpera namiesto toho, aby najskôr skúsili posilniť svoj vlastný tím férovými prostriedkami.

Dnes je hlasovanie o novom prezidentovi. Možno sa objaví nejaký princ, ktorý zachráni celý futbal - veď dnes plno európskych klubov vlastnia princovia z východu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?