Transsibírska magistrála z Bratislavy

Autor: Erik Rédli | 12.6.2015 o 20:34 | (upravené 9.3.2016 o 13:56) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1850x

Dnes som sa znova ocitol na "Východe", pretože cestujem z Bratislavy smerom do Levíc. Plus 30 stupňov, preplnený vlak. Chalan pri záchodoch sa snaží čítaž knižku, „God Hates Us“, čo vyznieva celkom ironicky. 

Predieram sa chodbičkou, na ktorej postávajú študenti, riešiaci baby, ktoré ich už čakajú na chate spolu so zmrzlinou a staršie panie vracajúce sa na vidiek s nákupmi z veľkomesta. Bezdomovec sa potáca popri mne ako snowboardista, ktorý si neodopol dosku a skáče s ňou ku vleku. Zrazu prudký pohyb, vyleje sa mi z ruky cappuccino, niečí pes začne zavýjať,  pretože mu privrelo chvost do dverí a ľudia skoro popadajú, lebo sa vlak odrazu pohol. Vitajte na Transsibírskej železnici.

 Zablúdil som do prvej triedy, kde sú voľné miesta, ako tiché miesta na trhu, ktoré si nikto nevšimol. Nikdy by som si dobrovoľne nekúpil lístok sem, pretože nechcem patriť medzi ľudí, ktorí si myslia, že tým získavajú nejaké privilégium, ako keby sedeli na hokeji vo VIP lóži s Putinom. Aj tam by som asi začal hádzať kaviár von oknom, bezdomovcom. Vraciam sa do druhej triedy, v chodbičke počkám, kým sa snowboardista dotacká naspäť z toalety (cigaretu nemám a aj tak tu nemôžeš fajčiť) a zaujímam pozíciu v hlbokom podrepe, čo je jedna z najzdravších pozícií v histórii.

Môj kamarát vie perfektný príbeh o tom prečo ľudia v Rumunsku vykonávajú potrebu v tejto polohe. Myslím, že je zaužívané aj na východe, stretol som sa s tým v Litve. Ľudia v podrepe dokážu lepšie uvolniť svaly a aj obsah... Celkovo, drep je jeden z najlepších cvikov, len ľudia sú už príliš pohodlní. Miesto toho, aby podstúpili trošku námahy a zlepšili kondíciu prirodzenými pohybmi, budú radšej hľadať výhovorky a ľahšie cesty  - na ktorých niekto dobre zarobí.

Vlaky zadarmo zhoršili situáciu pre cestujúcich, no aspoň nás skvele pripravujú na horšie časy - a možno aj na vojnu, ktorá už na východe zúri. Človek, ktorý pričasto cestuje prvou triedou, zabúda na to, aké veci trápia ostatných. Kvôli tomuto v niektorých krajinách politici nedokážu riešiť problémy bežných ľudí. Preto sa krčím medzi ostatnými na chodbičke a veľa sa dozviem. Niektorí si fakt myslia, že vlaky zadarmo sú fajn. Opýtajte sa tej pani, ktorej skoro privrelo do dverí psa. Niektorí cestujúci si mysleli, že rozliate kapučíno je produkt, na ktorý pes nepotrebuje podrep...

Rozložil som si notebook, najskôr preto, lebo v ňom mám cestovný lístok a po druhé preto, aby som si zapísal tieto dojmy. Hemingway písal po stojačky, aby čitateľa nenudil dlhými opismi a Solženicyn si svoje zápisky robil určite potajomky v gulagu. Možno práve preto sú ich diela také nadčasové, že zachytili život človeka v stiesnených podmienkach, aké som nikdy poriadne nezažil.

Väčšina krajín, ktoré som navštívil, sú na západe, preto Bratislavu porovnávam zo západnými metropolami. No počas tejto cesty som si znova uvedomil, rovnako, ako pre prečítaní Gorily, že by som mal navštíviť aj východ, aby som poriadne videl, na čom vlastne sme. Či sme už skoro ako západ alebo sa stále tlačíme vo vagónoch so zvieratami...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?