7/7 a Turčín Poničan

Autor: Erik Rédli | 7.7.2015 o 9:58 | Karma článku: 3,42 | Prečítané:  618x

10-te výročie útokov na Londýn. Len jeden zo štyroch útočníkov na Londýnske metro v roku 2005 sa narodil mimo Británie. Ostatní dostali tréning v islamských krajinách, čo mi pripomína báseň Sama Chalupku Turčín Poničan. 

Turci a Islam tu boli už od roku 1389, keď v bitke pri Kosovom poli porazili Srbsko a jeho spojencov. Kvôli slabej politike uhorského kráľa Ľudovíta I z Anjou im bolo umožnené usadiť sa Európe. To je však pravidlo vojny, kto vyhrá – berie.

Spomínam si z rozprávok a básničiek zo základnej školy, že Turci unášali mladých chlapcov z Uhorska a trénovali ich ako Janičiarov – žoldnierov, ktorí potom bojovali v radoch Osmanskej armády. Samo Chalupka to opisuje v básni Turčín Poničan.

Mladý janičiar - Turčín sa vracia s Tureckou armádou do svojej rodnej dediny a dokonca sa stretáva aj so svojou matkou, ktorú odvedie do Turecka ako atrokyňu. Ona v ňom však spozná svojho syna. Na rozdiel od mladých, ktorí ľahšie akceptujú cudziu kultúru, stará mama sa túži vrátiť naspať ku Hronu. Zasadené do rázovitej slovenskej obce Poniky, Chalupka stvoril skoro nadčasové dielo, ktoré stále takmer verne zobrazuje realitu.

To mi pripomína praktiky niektorých radikálnych skupín, čo poskytujú tréning a verbujú fanatikov z celého sveta. Nemyslím si, že je to vyslovene o Islame. Fanatizmus nepozná hranice medzi náboženstvami a etnickými skupinami. Ako hovorí tento článok, skôr sú to psychologické faktory a prostredie, ktoré u človeka spustia tieto sympatie.

Potvrdzuje to aj David Cameron, ktorý hovorí, že urobia všetko preto, aby ochránili zraniteľné mladé mysle pred extrémistickými ideológiami a šírili toleranciou, lásku a rešpekt...ktoré robia Britániu veľkou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

EKONOMIKA

Časť severného obchvatu Prešova je o krok bližšie, NDS chystá súťaž

Výstavbu rýchlostnej cesty štát rozdelil na dve etapy.


Už ste čítali?