Nie utečenci, ale ľudské práva...

Autor: Erik Rédli | 31.8.2015 o 16:00 | Karma článku: 4,29 | Prečítané:  1512x

Až 107 500 migrantov prišlo do Európy len v Auguste. Nehovorím, že berme každého a budme kamaráti. No čo sa deje v poslednom čase už nie je problém utečencov ale ľudských práv: 71 mŕtvych v kamióne, Orbánov múr, stratené deti... 

Nesúhlasím s ľuďmi, ktorí tvrdia, že utečenci sú najväčší problém Európy. Problém sú v prvom rade ľudia a to, ako zaobchádzajú so zverenými právomocami, či už od štátu alebo od vyššej autority, na ktorú sa radi odvolávajú. 

Každé z troch náboženstiev, Judaizmus, Kresťanstvo a Islam, má v sebe lásku k blížnemu. Aj tak, hneď na začiatku Biblie Kain zabil Ábela, svojho brata, čím naznačil, ktorým smerom sa bude ľudstvo uberať. Rovnako sa aj Mohamed vrátil do Mekky, aby ju vybojoval naspäť. Interpretácie textov sa rozchádzajú v názoroch, či sa láska k blížnemu vzťahuje na ľudí celkovo alebo len na vyznávačov konkrétnej viery – čo je častý argument radikálnych skupín.

Neskôr bol Abrahám ochotný obetovať svojho syna, len aby splnil božiu vôľu, čo z racionálneho hľadiska vyzerá ako slepé nasledovanie autority. O pár tisícročí neskôr to potvrdil Milgramov experiment. Či je nátlak fyzický prítomnej autority viac ospravedlniteľný ako nasledovanie viery, je otázka menšieho zla, ktorá sa nedá na 100% zodpovedať. Porušovanie ľudských práv však určite nie je ospravedlniteľné. 

Mohamed by určite nesúhlasil s tým, čo sa dnes robí jeho ľudom, ale ani s tým, čo robia jeho ľudia. Rovnako aj Ježiš a Mojžiš. Všetky tri náboženstvá majú spoločný základ, no v niektorých činoch sú od svojich základov na míle vzdialené. Aplikujú rozum tam, kde by mala rozhodovať viera a to popiera jej základný princíp.

Do istej miery je to miešanie hrušiek s jablkami. Kresťan vždy pomáhal blížnemu, lebo veril, že ho za to čaká odmena v nebi. Dnes však niektorý ľudia pomáhajú blížnemu, lebo vedia, že ich neskôr čaká materiálny prospech – najčastejšie ropa. Táto racionálna pomoc je však adresovaná blížnemu, ktorý rieši problém viery. Tá je západu to značnej miery cudzia, čo vysvetľuje, prečo niektorí zatvárajú pred utečencami dvere. 

Obávame sa, že prišelci zničia našu kultúru a že bude vojna. Vojna, ktorá by sa nás týkala tak skoro nebude, lebo by to mohla byť tá posledná.  Kultúra skončila, keď zaneprázdnení rodičia začali kŕmiť deti hamburgermi, dovolili im pozerať videoklipy Spice Girls a filmy, kde je zákerná postava vždy Arab. Kultúra je len taká silná, ako si ju spravíme. Brusel je multi-kultúrny a multi-jazyčný a nikomu to nevadí. Dokonca sme im zverili EU. Všetci pijú to isté pivo, jedia tú istú čokoládu a robia v tých istých parlamentných budovách.

Ak však varíme slabé pivo, len aby sme ušetrili a bojíme sa niečoho, čo ani nepoznáme, nečudujme sa, že aj Slováci začnú preferovať belgické pivo a arabský kebab, keď zistia, že ako chutia.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?