Cvičili už naši starí

Autor: Erik Rédli | 4.11.2015 o 10:27 | (upravené 4.11.2015 o 18:29) Karma článku: 3,19 | Prečítané:  629x

...čí už antickí Gréci alebo rodičia na spartakiáde - pohybová aktivita bola vždy súčasťou života ľudí. Dnes sa z neho vytráca, no nemusíme ju za každú cenu vytláčať na okraj, ako tradičnú poštu a telefóny bez dotykového displeja.

Nenaštve ma veľa veci a uznám, ak sa niekto nevenuje športu napr. zo zdravotných dôvodov alebo ich to jednoducho nebaví. No nepáči sa mi, keď ľudia robia závery a kritizujú bez toho, aby o veci mali čo i len základne informácie.

Mnohí nechápu, že svalová hmota sú aj prsty, ktoré zaväzujú šnúrku na topánke, dokonca aj srdce, ktoré by sme si mali udržovať v čo najlepšej kondícii,  a že ak niekto cvičí, ešte to neznamená, že bude musieť obmeniť šatník a byt otrokom jedla. Aspoň ja mam taký pocit, keď vidím reakcie na články ohľadom tréningu a fotky niektorých pretekárov.

Každý extrém vyčnieva

Ako v každom športe alebo odvetvi, aj v silových športoch sú ľudia, ktorý ašpirujú vyššie a takisto ľudia ktorí im robia zlé meno. Naozaj dobrý doktor často musí obetovať čas strávený s rodinou a – aj keď som nikdy nemal zlú skúsenosť – sú doktori, ktorí nekladú zdravie pacienta na prvé miesto. Takisto sú športovci, ktorí sa uchýlia k nečestným spôsobom boja, alebo svojou aktivitou obťažujú okolie. 

Učiteľky často kategorizujú žiakov podľa toho, či je futbalista alebo cvičí a žerie nejaké bobule. Nadpriemerný výkon, aj keď len v rámci školskej triedy, má vždy určité charakteristiky, ktoré nemusia byť vždy vnímané pozitívne. Učil som len niečo vyše dvoch rokov, no všimol som si, že športovci majú aj dobré vlastnosti. Mal som v triede futbalistu, ktorý vedel perfektne vysvetliť gramatické pravidla a ďalší svoju motiváciu a odhodlanosť zo športu prenášal do aktivity v triede. Žiadanej aktivity. Záleží na prístupe. Dokonca aj Islam sa dá vyznávať bez toho, aby bol človek terorista.

Pamätám si, ako sme kedysi s kamarátmi prešli všetky stroje v posilke a kupovali sme sójové rezy, pretože proteínové tyčinky ešte neboli tak rozšírené.  Nikdy som tomuto trendu úplne neprepadol, ale veľa som sa naučil už len z prítomnosti športovcov, najmä na vysokej škole. Teraz zase trénujem dvojšvihy na švihadle a pri zametaní bytu pomocou metly nacvičujem techniku vzpieračského trhu. Má to racionálny význam, ale hlavne ma to baví. 

Spartakiády a Spartan Race

O švihadle si aspoň môžem pokecať so svojou starou mamou, ktorá spomína, ako s ním kedysi nacvičovala s chlapcami zostavu na spartakiádu (tiež bola učiteľka). Rôzne masové súťaže typu Spartan Race alebo cross eventy sú vlastne modernými verziami spartakiády, ktorej názov pripomína antické ideály rovnomerného rozvoja tela aj ducha.

Z antických čias však poznáme len víťazov, aj ABBA spieva, že "the winner takes it all". Určite aj v antike bolo veľa porazených, len sa to nikdy nedozvieme, pretože ľudia ešte nemali také komunikačné technológie, ako dnes. Behom sekundy môže hocikto zavesiť na sieť, že ako vyletel v prvom kole, alebo ako si zničil chrbticu pri vzpieraní (preto nacvičujem správnu techniku). To niekedy robí zlé meno športu.

Hlavne nové fitness trendy sú súčasťou populárnej kultúry a to so sebou ťahá aj záujemcov, ktorí to berú na ľahkú váhu alebo sa uchýlia k nečestným spôsobom boja. Určite sa nájdu ľudia, ktorí sa vedia zdravo najesť v McDonalde, no väčšina má opačný prístup. Bojím sa, že niečo podobné sa stane aj zo športu.

 Na Spartan Race som videl plno ľudí, ktorí si prišli užiť atmosféru a urobiť si selfie v bahne.Z môjho pohľadu, hocijaký pohyb je lepší ako nič a tričko, ktoré budú nosiť urobí eventu reklamu. Horšie sú na tom chalani, ktorí ešte ani nezačali cvičiť, a už sa obzerajú po tabletkách. Môže sa to negatívne odraziť na ich zdraví, rovnako ako nesprávna technika cvičenia (mal by som viac zametať). Nezasvätený človek si potom spája celý šport so škodlivosťou na zdravie a zamieňa si nelegálne látky s voľne predajnými doplnkami výživy.

Gumenné medvedíky alebo tabletka

Doplnky výživy neobsahujú nič horšie, ako potraviny ktoré sa bežne predávajú v obchodoch. Pri správnom užívaní dokážu zlepšiť výkonnosť alebo zdravie – mne sa osvedčila kĺbová výživa. Človek nemá šancu prijať toľko želatíny a ostatných látok z normálnej stravy, hlavne z priemyselne spracovaných produktov. Na pokrytie celodennej dávky želatíny by som musel zjesť skoro kilo bravčového kolena alebo kilá gumených medvedíkov. To nemá zo zdravou stravou veľa spoločného...

Ako v každom odvetví, aj v silových športoch si vrcholový výkon vyžaduje určitú obetu a človek musí byť trochu iný, ako ostatní. Niekto to robí pre radosť, niekoho ženie motivácia niečo dokázať a pre niekoho je to spôsob, ako si zarobiť peniaze – proste, má na to talent. Preto neodsudzujme človeka len preto, že má žily na rukách alebo si ide namixovať proteín počas obednej prestávky. Čo ak je to inteligentný mladý muž, pre ktorého je šport súčasť života a možno aj budúca práca? Zase, ak niekto dlhodobo odmieta pozvanie na pivo len preto, že na druhý deň má  tréning, tak sa asi pôjdem opiť s niekým iným. Mohli by sme predtým ísť vzpierať, alebo si pozametať byt. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?