reklama

Prečo nám nevyšiel hokej

Decká v škole nevedia, že čo sú to gymnastické kruhy a kondiční cyklisti to zabalia pri prvom bufete s vyprážaným syrom. V spoločnosti, kde má vzťah k športu takúto formu, nemožno čakať extra motivovaný výkon.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Náš štát to nie je schopný kompenzovať ekonomicky - dať zväzom peniaze, nech aspoň tých pár talentov donútia makať. Máloktorý tréner to bude robiť za pár eur.

Obrázok blogu

Pár hráčov založilo akadémie a vybudovalo menšie štadióny. Je jedno, že či na to použili vlastné zdroje, alebo aj peniaze podnikateľov, ktorí sa týmto spôsobom chcú aktivizovať v športe. Podstatné je, že pár detí má kde trénovať a dostane výstroj.

Chýba tam však lepšie systematické prepojenie. Na športových gymnáziách sa rušia športové triedy, alebo sa udržiavajú len naoko. Nezáujem väčšiny detí sa stretáva s nestatočným platovým ohodnotením pedagógov, výsledkom čoho je krívajúci šport - a nie len preto, že deti nemajú dostatočne vyvinuté základné pohybové stereotypy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chýba aj tréningový dril z čias Anatojila Tarasova alebo niečo na štýl zázrak na ľade. My sme kedysi po zbabranom zápase tiež behali do kopca, aby sme sa naučili, že na ihrisku treba odovzdať všetko. Na druhej strane, niekedy príliš žijeme v starom systéme, nenaštudujeme si nič o prístupe ku tréningu, a očakávame od hráča výkon, ignorujúc jeho psychiku. Na reprezentačnej úrovni to neobstojí, pretože hráč musí byť schopný sústrediť sa na výkon za každých okolností. Tieto vlastnosti však treba rozvíjať už u detí, a to sa nie vždy darí.

Nie je to len hokej. Až na pár mladých kanoistov má väčšina našich medailových nádeji pre OH v Riu vyše tridsať rokov. Pred rokmi deti prišli z tréningu a ešte hrali vonku do tmy futbal. Dnes sa túlajú po nákupných centrách a hrajú PC hry. Tri hodiny tréningu do týždňa sú fajn pre bežného človeka, ktorý potrebuje zhodiť pár kíl. Profesionálny športovec potrebuje viac. Je to akoby človek prišiel do roboty na 3 hodiny v týždni a očakával plnú výplatu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ozaj výnimoční športovci sú dobrí práve pre to, že na sebe makajú a žijú športom. Dnešná spoločnosť takého človeka radšej označí za “sypača” alebo vegána (nemajú ani šajnu, že o čom to je) namiesto toho, aby ho povzbudili a inšpirovali sa. 

Do hry vstupuje množstvo ďalších faktorov, často aj biznis charakteru. Hráč musí počúvať klub, pretože tam zarobí oveľa viac, ako na Slovensku. Výkonnosť limitujú aj fyziologické faktory. Po náročnej sezóne je organizmus vyčerpaný a náchylnejší na zranenia. Prsný sval sa neodtrhne len tak z ničoho nič. No a potom ešte zákulisné veci.

Za daných okolností sa môžeme tešiť, keď sa nám podarí pekná prihrávka, alebo sa prebojujeme na turnaj. No o medailových ambíciách môžeme momentálne snívať. Česť výnimkám a športovcom, ktorí majú motiváciu a nájdu si zdroje...

Erik Rédli

Erik Rédli

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Pracoval som ako čašník, učiteľ, osobný tréner; teraz robím v oblasti médii a žurnalistiky. Zaujímam sa o šport, cestovanie, kultúru, ekonomiku - hlavne teória hier a rozhodovania, španielčinu, rockovú hudbu a nejaký ten self-development.Nemám 100 riešenie na žiadny problém, ale snažím sa svoje názory aspoň občas konfrontovať s ostatnými aj prostredníctvom blogu... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieWorkout a životný štýlKultúra a hard rockKomentáre a troška politikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu